15–21 lipca
Poznań
Monograficzna wystawa Agaty Bogackiej, kuratorowana przez Jagnę Domżalską, otworzy się w piątek (19.07) w poznańskim Arsenale. Conflict Enabler akcentować będzie paraboliczny charakter abstrakcyjnych obrazów Bogackiej, które zgodnie z tytułami, takimi jak Niezgoda czy Marzenie o równości, wykraczają poza grę nieprzedstawiających form na płaszczyźnie i prowokują skojarzenia z relacjami międzyludzkimi, na poziomie zarówno intymnym, jak i społecznym, z doświadczeniami jednostki i kontekstami politycznymi. Tytułowy konflikt niekoniecznie oznacza tu coś negatywnego, a raczej zetknięcie dwóch światów, pojęć, osobowości czy porządków.
Toruń
Potrójne otwarcie wystaw trzech młodych polskich malarek, kuratorowanych przez Natalię Cieślak, szykuje na najbliższy piątek (19,.07) Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Martyna Borowiecka na ekspozycji Nadczułe pokaże cykl obrazów z lat 2022-2024, poświęcony bohaterkom uosabiającym różne kobiece archetypy zakorzenione w wielowiekowym dziedzictwie kulturowym, od źródeł mitologiczno-biblijnych po popkulturowe, jak serialowa Buffy. Kobiety, ale postrzegane nie przez pryzmat archetypów, a skrajnych stanów emocjonalnych, będą też bohaterkami Jałowizny Martyny Czech. Z kolei Ania Grzymała na wystawie Czilera Utopia: Sceny ze świata idealnego pytać będzie o nasze marzenia o nowych społecznych relacjach i kształty, jakie przyjmują nasze wizje utopii.
Ściółka leśna, struktura wątroby, preferencje wyborcze. Rozmowa z Tymkiem Borowskim
Warszawa
W środę (17.07) w Leica Store & Gallery Warszawa otworzy się wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki. Tu jest wojna opowiadać będzie o wojnie w Ukrainie od samych jej początków przed dekadą, a szczególnie o rzeczywistości ostatnich dwóch lat, skupiając się przede wszystkim na wojennej codzienności, także z dala od linii frontu, opowiadając o losach i dramatach pojedynczych ludzi. Poza znanymi zdjęciami Grzędzińskiego na wystawie pojawią się jego autorskie, wcześniej niepublikowane cykle zdjęciowe oraz historie spisane przez Pawła Reszkę, dziennikarza i korespondenta wojennego, które uzupełniają i rozszerzają obraz konfliktu, odrzucając stereotypowe myślenie o tym czym jest wojna.
Nowe obrazy Tymka Borowskiego zobaczymy na kuratorowanej przez Janka Owczarka wystawie dsadasdads otwieranej w czwartek (18.07) w Turnusie. Chaotyczny ciąg znaków w tytule odnosi się do głównego motywu prac — słów i dłuższych napisów pojawiających się w obrazach bazujących na układach typograficznych memów czy grafik o samorozwoju, wyglądających jak ciąg bezmyślnie wklepanych na klawiaturze znaków. W zależności od ustawienia perspektywy, możemy jednak dopatrzeć się w nich wielu, niekoniecznie spójnych z sobą treści.
Tego samego dnia (18.07) nadawanie zacznie Radio Lola — pop-upowa rozgłośnia online, która nadawać będzie przez całe lato, tworzona przez dwie selektorki, Hermeneię i Lucciolę. Poza youtubem i stroną internetową Loli będzie można posłuchać także w jej warszawskiej siedzibie — w pawilonie przy Bliskiej 12.
Również w Pawilonie Bliska 12 przez weekend (19–21.07) będzie można zobaczyć wystawę Realne społeczeństwo, przygotowaną przez kolektyw Rytmy Movement, zrzeszający twórczynie i twórców z różnych środowisk, w tym tancerzy, muzyków i artystów wizualnych. Prezentowane prace podejmować będą tematy związane z nierównościami, wpływem jednostki na kulturę i rolą społeczności lokalnych, szukając przestrzeni do dialogu na temat roli jednostki i zbiorowości w kształtowaniu rzeczywistości społecznej.
Realizowana we współpracy z galerią i kolektywem Przyszła Niedoszła wystawa Chodź, zajmę ci miejsce. O kolektywach, trosce i wspólnocie otworzy się w piątek (19.07) w Fundacji Stefana Gierowskiego. Projekt krążyć będzie wokół tematu utopii w ramach działań kolektywnych i przyjmie formę żywego archiwum budowanego przez osoby twórcze w czasie trwania projektu. Jego konstruowanie rozpoczęło się w minionym tygodniu, a powstała w efekcie ekspozycja ma być platformą wymiany myśli i doświadczeń. Kategoria utopii służy tu zarówno jako narzędzie krytyki istniejących struktur społecznych, politycznych i ekonomicznych, jak i bodziec do działania, narzędzie redefiniowania zastanych realiów.
Również w piątek (19.07) w galerii Serce Exhib. otworzy się wspólna wystawa Marty Jabłońskiej i Marcelego Adamczyka. Redagowanie śpiącej potrzeby krążyć będzie wokół ukrytych pragnień i nieświadomych impulsów, które manifestują się w codziennym życiu. Jabłońska i Adamczyk szukają wizualnej formy dla budzących się, głęboko zakorzenionych potrzeb, starając się je uchwycić i zinterpretować.
Wrocław
Solowa wystawa Agaty Lankamer otworzy się jutro (16.07) w galerii Nicpojniej. W obrazach prezentowanych na Pocahontas Complex artystka odnosi się m.in. do tekstów Andrzeja Marca o transgatunkowej równości i przygląda się przejawom przemocy wynikającym z hegemonii człowieka nad inną wszelką inną materią, od zwierząt nie-ludzkich po kamienie.
W tym tygodniu rusza 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty, a wraz z nią już tradycyjnie także Scena Artystyczna, w tym roku mocno rozbudowana. Dzień po Inauguracji Nowych Horyzontów (19.07) w trzech przestrzeniach jednocześnie — Studio BWA Wrocław, Krupa Gallery i galerii Entropia — otworzy się wystawa KROKI / STEPS. Zgodnie z tytułem, jej głównym tematem będzie chodzenie i jego praktyczny, filozoficzny, kulturowy oraz polityczny wymiar — od prywatnych pielgrzymek po przemieszczanie się w wyniku kryzysu migracyjnego. Wystawa łączy się z festiwalowym programem filmowym poświęconym właśnie chodzeniu, a przechodząc pomiędzy poszczególnymi jej lokacjami będzie można przy okazji na własną rękę zrealizować artystyczne scenariusze spacerów, przechadzek i wypraw. Również w piątek warto zajść do IP Studio, które w ramach Nowych Horyzontów po raz ósmy przekształci się w immersyjne doświadczenie Ambient Room, tym razem pod hasłem counter / intuitive. Projekt skupiać się będzie na tym, jak działają na nas czas, przestrzeń i ruch w sytuacjach, kiedy intuicja zawodzi i wydarzają się rzeczy nieoczywiste, sprzeczne z naszymi oczekiwaniami. Z kolei w sobotę (20.07) w przestrzeni 66P otworzy się solowa wystawa Normana Leto Proof of Concept, kuratorowana przez Stacha Szabłowskiego. Artysta, który przed siedmioma laty na wrocławskim festiwalu zgarnął nagrodę publiczności za film „Photon”, obecnie pracuje nad kolejnym filmem zatytułowanym Pilot 9_11. W 66P artysta zaaranżuje podwójne studio, dające wgląd w różnorodność jego praktyki — w pierwszym będziemy mogli przyjrzeć się powstawaniu filmowego projektu odnoszącego się do ataku na World Trade Center, w drugim zajrzeć za kulisy praktyki Leto-malarza. Oba bieguny łączyć będzie wideo, w którym twórca wraca do swojego debiutanckiego filmu i zmistyfikowanej literackiej autobiografii, Sailor Update, One Decade Later [Vlog].