15-21 kwietnia
Bytom
Od niedawna w Kronice oglądać można Królową pszczół, wystawę kuratorowana przez Agatę Zbylut, której bohaterkami są jej niegdysiejsze i aktualne podopieczne z Akademii Sztuki w Szczecinie. W najbliższy czwartek (18.04) poruszany w wystawie wątek ekonomicznej sytuacji artystek rozwinięty zostanie w dyskusji pod hasłem Prekariuszki sztuki. Marne szanse na awanse, niestabilne warunki na rynku sztuki i sposoby na codzienne przetrwanie będą omawiać Karolina Babińska, Dorota Hadrian, Zofia Krawiec, Aleka Polis i Agata Zbylut, a panel poprowadzi Magdalena Ujma.
Kraków
Dziś dobiega końca krakowski tydzień galeryjny, ale część otwartych w jego ramach wystaw dopiero się rozpoczyna. Oprócz rekomendowanych w zeszłym tygodniu destynacji polecamy też wycieczkę do Księgarni | Wystawy na otwartą wczoraj wystawę Życie Adeli. To kuratorskie dzieło Agaty Pyzik, powiązane z jej powstającą książką; impulsem do jej napisania stała się z kolei zeszłoroczna wystawa przygotowana przez Katarzynę Karwańską na wyspie Fuerteventura. Narracja Życia Adeli utkana jest z obrazów pochodzących m.in. z filmu Abdellatifa Kechiche o tym samym tytule oraz Miłości Adeli H. Truffauta. Historie miłości i pożądania splatają się w niej z historią kolonialnej i klasowej przemocy.
Poznań
Na początku kwietnia rozstrzygnięto ósmą edycję UAP-owskiego konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie, tymczasem laureatki poprzedniej edycji doczekały się solowych wystaw związanych z nagrodą. Dziś wieczorem (15.04) w Galerii Duża Scena UAP otworzy się wystawa wyróżnionej w zeszłorocznym konkursie krakowskiej malarki Joanny Tochman zatytułowana Opowiem inną przygodę, dziwniejszą.
Szczecin
Szczecińska scena to nie tylko TRAFO, ale i starająca się rozruszać lokalną scenę studencka Próżnia, od kilku miesięcy działająca coraz intensywniej. Po zeszłotygodniowych odwiedzinach wracającego ze Sztokholmu Polskiego Pawilonu Tropikalnego oraz powstałych we współpracy z katowicka Galerią Szara Słodkich mdłościach przyszła pora na zupełnie autorski projekt. Wspólną wystawę zatytułowaną Chwile jeżdżące górą zaprezentują już dziś (15.04) Dominika Gierszewska i Natalia Karczewska, dwie młode artystki związane ze środowiskiem poznańskim.
Toruń
W tygodniu przed świętami wielkanocnymi życie wernisażowe tradycyjnie zwalnia, jeśli jednak zacznie wam doskwierać nadmiar wolnego czasu, spożytkować go można między innymi na wypełnianie aplikacji konkursowych. Od dziś do końca maja można na przykład nadsyłać zgłoszenia na organizowane przez toruńską Wozownię jedenaste Triennale Małych Form Malarskich. To ogólnopolska impreza skierowana do profesjonalnych artystów i studentów, pozbawiona ograniczeń w zakresie techniki, jedyne obostrzenie to konieczność trzymania się tytułowych małych form – w praktyce oznacza to formaty nie przekraczące 600 cm2.
Warszawa
W lutym w galerii V9 wystawę pod urokliwym, zaczerpniętym z filmu Klocucha tytułem Długo nie pożyjesz. Rozumiesz? prezentował Jakub Gliński. Po dwóch miesiącach artysta powraca do galerii pod tym samym hasłem, tym razem jednak z tryptykiem w formie nie malarskiej, a graficznej. Sitodrukowo-aerograficzne prace nabyć będzie można jutro wieczorem (16.04) za 100 złotych od sztuki.
Po balu u plastyków zaaranżowanym przez Martę Krześlak w Project Roomie CSW przyszła pora na dyskusję wokół poruszanej w morskiej scenerii problematyki. W czwartek (18.04) w Zamku Ujazdowskim odbędzie się spotkanie, podczas którego badacze oraz jeden z łódzkich plastyków rozmawiać będą o różnicach w pracy aktywnych w PRL-u plastyków i współczesnych artystów wizualnych, zasadności tego rodzaju klasyfikacji, kwestii chałtur, warunków pracy etc. Spotkanie poprowadzi kurator wystawy Krześlak Marcin Polak, a wezmą w nim udział Tomasz Fudala, Cezary Lisowski, Bogdan Mozer i Ewa Toniak.
Wrocław
Solową wystawę Maszkarony i historie do opowiedzenia we wrocławskiej galerii Entropia otworzy jutro (16.04) Beata Rojek. Artystka zaprezentuje w niej transmedialny kolaż wypełniony zwierzęcymi i roślinnymi dekoracyjnymi motywami pochodzącymi z jej prywatnego wyimaginowanego bestiarium, współgrający z polichromią zabytkowego stropu galerii. Przy tej okazji zobaczymy także zajawkę tworzonego przez artystkę oraz Mariusza Sibilę komiksu Przechera, który niebawem ma się zacząć ukazywać w druku w odcinkach.