13 – 19 marca
Białystok
Polsko-kanadyjski duet Blue Republic nie poprzestaje na prezentacji w zielonogórskim BWA i w najbliższy piątek (17.03) otwiera drugą część wystawy Made in Blue Republic, tym razem w białostockim Arsenale. Nieco inna w kształcie, siłą rzeczy będzie ona mieć bardzo podobny charakter, odnosić się więc będzie do globalnych realiów i składać z efemerycznych prac wykonanych przy użyciu nietrwałych materiałów.
Katowice
Galeria Rondo Sztuki obchodzi właśnie dziesiątą rocznicę swojej działalności. Z tej okazji w piątek (17.03) otworzy się tam ciekawie zapowiadająca się wystawa Czas przyszły niedokonany. Będzie ona kolejną próbą przeanalizowania postindustrialnego statusu Katowic i podobnych im miast, tym razem z perspektywy generacyjnej – artystów, którzy do świata sztuki wchodzili w tej samej dekadzie, co sama galeria. Przyszłość poprzemysłowych miast będą więc próbowali przewidzieć tacy artyści jak Łukasz Jastrubczak i Bartek Buczek.
Kraków
Swoją działalność wznawia w tym tygodniu Elementarz dla Mieszkańców Miast przy ulicy Asnyka 7, czyli kuratorski projekt Arkadiusza Półtoraka i Leony Jacewskiej. Solową wystawę zatytułowaną Welcome to Last Chance zaprezentuje w tym miejscu jeden z krakowskich artystów młodej generacji, Jan Moszumański. Jakie prace kryją się za snutymi w tekście kuratorskim wywodami o figurze wilkołaka i wściekliźnie, będzie można się przekonać tylko od czwartku do soboty (16-18.03), radzimy się więc pospieszyć.
Nieco bardziej uniwersalnym problemem niż wilkołaki i wścieklizna jest natomiast Internet Rzeczy, któremu swoją nową wystawę poświęci fotograf Kuba Pierzchała. Otwierana w piątek (17.03) w galerii Pauza wystawa IoT będzie portretem rzeczywistości wypełnionej miliardami inteligentnych urządzeń z autonomicznym dostępem do sieci, których liczba według przewidywań za trzy lata czterokrotnie przewyższy populację ludzkości.
Po budzącej emocje wystawie w Rastrze, ekipa z Potencji wraca ponownie w roli galerzystów. Do swojej przestrzeni na ulicy Józefińskiej w Krakowie zaprosili tym razem poznanego przez nich w Pradze czeskiego malarza Aleša Zapletala. Odnosi się on w swoich pracach do klasycznych motywów krajobrazu i martwej natury oraz obficie i z lekkim przymrużeniem oka cytuje klasyków historii sztuki. Zapletal chętnie sięga między innymi do land artu, do czego odnosić się będzie właśnie otwierana w sobotę (18.03) wystawa The Monument in Reverse w Potencji.
Lublin
Paweł Matyszewski najwyraźniej rozsmakował się w pracy w bliskiej współpracy z innymi artystami. Niedawno otwierał w Warszawie wystawę obrazów malowanych wspólnie z Irminą Staś, a już w piątek (17.03) w lubelskiej Galerii Białej otwiera się wystawa Cudowne lata, w której jego prace sąsiadować będą z obrazami Bartosza Kokosińskiego; dokładna narracja ekspozycji powstanie dopiero w wyniku selekcji prac, której obaj artyści dokonają w ścisłym dialogu.
Lublin zresztą również świętuje obecnie swoją własną rocznicę – 700-lecie nadania mu praw miejskich. Centrum Spotkania Kultur świętować będzie tę rocznicę sobotnią (18.03) premierą spektaklu Przejścia. Połączy on w nową całość dwa balety Igora Strawińskiego – Święto wiosny i Wesele. Za wizualną stronę przedsięwzięcia odpowiada Mariusz Tarkawian.
Jeśli sami chcielibyście przygotować identyfikację wizualną dużego muzycznego wydarzenia – nic straconego. Trwa właśnie konkurs na stworzenie identyfikacji wizualnej XVIII Konkursu Chopinowskiego – zgłoszenia do pierwszego etapu nadsyłać można do 10 kwietnia.
Poznań
Niegdysiejsza wystawa Diany Lelonek z Project Roomu Zamku Ujazdowskiego znajdzie w piątek (17.03) kontynuację w poznańskiej galerii Rodríguez w postaci ekspozycji Zoe-terapia (w procesie). Jeśli z satysfakcją przyglądaliście się bogatym białym Europejczykom i ich dziełom pożeranym przez armie drobnoustrojów, nie zawiedzie was zapewne kolejna faza pleśniowej wendetty w pracach Lelonek.
Toruń
Jeśli ominęła was częstochowska odsłona wystawy kolekcji Artystycznej Podróży Hestii i chcecie to nadrobić, od piątku (17.03) będziecie mogli to zrobić w Toruniu. Objazdowa ekspozycja Jednoczesność zdarzeń, z pracami m.in. ostatnich laureatów nagrody, Piotr Urbańca i Olgi Kowalskiej, prezentowana będzie tym razem w CSW Znaki Czasu.
Warszawa
Przekrojową prezentację dorobku kolejnego klasyka polskiego malarstwa szykuje Galeria Opera. Otwierana w czwartek (16.03) wystawa Ryszarda Winiarskiego dostarczy okazji do przyjrzenia się kolejnym etapom rozwoju jego ściśle zracjonalizowanego, podporządkowanego systemowym rygorom języka malarskiego.
W piątek (17.03) warto odwiedzić Kwiaciarnię Grafiki – na co dzień studio graficzne i pracownię, od czasu do czasu transformującą się w galerię. W tym tygodniu serię sitodruków pokaże tam gdańska graficzka Vera King. Prace pokazane na wystawie Masz grzech dotykać będą tematów pruderii i religijnie podbudowanej cnotliwości.
Swoją działalność rozkręca Śmierć Człowieka – w sobotę (18.03) rusza w nowej mokotowskiej galerii solowa wystawa Gabriela Orłowskiego void setup(). Co dokładnie zaprezentuje ten młody artysta zajmujący się m.in. fotografią, wideo i muzyką? Tego dokładnie nie wiemy, co więcej, twórcy galerii nie tylko nie wyjaśniają dokładnie o czym będzie wystawa, ale z góry uprzedzają o konieczności przyniesienia własnych napojów, obiecują też wypraszać „dupków i dziadów”. Wchodzicie więc na własny koszt i odpowiedzialność. W razie czego – ostrzegaliśmy.
Tego samego dnia Dawid Radziszewski pokaże w swojej galerii Obrazy Agaty Bogackiej. Będzie to jednocześnie pierwsza od paru lat indywidualna wystawa tej malarki w Warszawie i kontynuacja niedawnego Tłumu w zielonogórskim BWA. Bogacka pokaże więc zawieszone między syntetyczną figuracją a aluzyjną abstrakcją płótna, niejednokrotnie także będące tylko jednym z wielu stanów pośrednich, jako że malarka nie ustaje też w swojej praktyce ciągłego przemalowywania obrazów.
Wrocław
Wrocławskie BWA przypomni w tym tygodniu historię Wrocławskich Zakładów Elektronicznych Elwro i związanych z nimi projektantów i grafików. Otwierana w piątek (17.03) w galerii Dizajn ekspozycja Mózgi elektronowe. Elwro i jego plastycy prześledzi losy firmy mającej na koncie m.in. pierwsze polskie komputery „Odra”, jej identyfikacji wizualnej i projektów od początków istnienia w latach 50. po lata 80.
***
Londyn
Wybierającym się w tym tygodniu do Londynu polecamy wycieczkę do Whitechapel Gallery. W sobotę (18.03) odbędzie się tam kolejna edycja Arton Review, projektu warszawskiej fundacji angażującego dzisiejszych tuzów polskiego świata sztuki do tworzenia filmów w dialogu z klasykami lat 70. Po projekcji odbędzie się także dyskusja z udziałem Pawła Kwieka, Agnieszki Lasoty i Karola Radziszewskiego.
Mediolan
Jeśli w najbliższym czasie wybieracie się do Włoch, warto zajrzeć do Mediolanu na pierwszą włoską retrospektywę Mirosława Bałki, która w środę (15.03) rozpocznie się w Pirelli HangarBicocca. Nie będzie to retrospektywa kompletna, bo pomijająca wczesny, ekspresyjno-figuratywny etap twórczości Bałki. CROSSOVER/S prezentować będzie za to wybór najciekawszych prac powstałych od lat 90., okraszony jedną nową, stworzoną na tę okazję pracą wideo. Różnorodność w przeglądzie znanych hitów zapewni aranżacja – artysta chce zwrócić uwagę na cielesne doświadczenie oglądania wystawy rozmieszczając prace gdzie się da, od podłogi po sufit.