13 – 19 lutego
Bydgoszcz
Jeśli wernisażowe wycieczki w tym tygodniu macie ochotę rozpocząć w refleksyjnym nastroju, polecamy wyprawę do Bydgoszczy. W tamtejszym BWA w czwartek (16.02) otworzy się zbiorowa wystawa Vanitas. Prezentowane prace, mi.in. obrazy Macieja Bieniasza i Tadeusza Boruty, dotykać będą wszelkiej maści interpretacji tytułowego pojęcia, od raczej dołujących do nieco pogodniejszych.
Kraków
Miłośników bardziej rozrywkowych propozycji zachęcamy do wbicia się w elegancki ortalion i wybrania się w piątkowy wieczór (17.02) do Krakowa na wystawę Kacpra Szaleckiego w galerii Widna. Na Hard Voguing znajdą się analogowe zdjęcia sięgające do estetycznych hybryd lat 90. z cyklu Olimpia’s Diary, znanego z bloga młodego fotografa oraz jego prezentacji w sekcji ShowOFF ostatniego Miesiąca Fotografii.
Tego samego dnia otworzy się także Elegant Magi Sokalskiej w galerii ZPAF. Prace z tytułowego cyklu, wcześniej prezentowane na Śląsku w Czytelni Sztuki i galerii Szarej, koncentrują się na tożsamościowych konstruktach męskości, tworzonych przez drobne gesty, odruchy, przedmioty i estetyki. Fotografka łączy w nich własne prace z materiałami archiwalnymi.
Ostatnia z piątkowych atrakcji w Krakowie to kolejna odsłona organizowanego przez Ewę Ciepielewską i Agnieszkę Brzeżańską projektu FLOW / PRZEPŁYW, tym razem w Księgarni | Wystawie. Oparty m.in. na specyficznych plenerach urządzanych na Wiśle projekt zainaugurowany został w Gdańsku, miał także swoją odsłonę Berlińską. Na wystawie FLOW / Powrót suma zobaczymy prace zaangażowanych w niego artystów, m.in. Katarzyny Przezwańskiej czy Bartka Materki.
W sobotę (18.02) natomiast rusza kolejna wystawa w galerii Marta Shefter. Po prezentacjach performerów azjatyckiego pochodzenia, galeria stawia tym razem na szukanie Azjaty w samym sobie. Na wystawie Zbigniew Warpechowski. Pierwszy Azjata polskiego performensu zaprezentowany zostanie „azjatycki” cykl prac nestora polskiego performansu z końca lat 80.
Lublin
Solową wystawę otworzy w piątek (17.02) w Labiryncie Alicja Bielawska. Na Jeśli nie tutaj, gdzie? znajdą się zarówno starsze rzeźby i rysunki, jak i przygotowane specjalnie z myślą o przestrzeni lubelskiej galerii nowe prace. Jak deklaruje Bielawska, nie są to jednak realizacje site-specific w ścisłym znaczeniu – dla artystki istotna jest możliwość przenoszenia prac w nowe konteksty i przestrzenie.
Poznań
Drzeworytnicza twórczość poznańskiego malarza Jerzego Piotrowicza pod względem obfitości materiału ustępuje jego pracom w innych technikach, ale dla rozwoju stylu Piotrowicza miała duże znaczenie. Ten aspekt dorobku artysty zostanie wydobyty na wystawie Czarne i białe, która otworzy się w piątek (17.02) w galerii Ego. W prezentowanych pracach widoczne jest zarówno klarowanie się plastycznego języka artysty, jak i jego historyczne inspiracje, od Halsa po Picassa.
Radom
Z okazji pięćdziesięciolecia aktywności Andrzeja Mitana, artysty wizualnego, performera oraz muzyka, twórcy licznych grup muzycznych, odbędzie się jego retrospektywa w MCSW Elektrownia. Na otwieranej w sobotę (18.02) wystawie Sztuka (nie)zidentyfikowana znajdą się m.in. płyty z serii Klub Muzyki Nowej Remont, prezentujące dzieła nie tylko eksperymentalnych kompozytorów, ale także artystów wizualnych takich jak Włodzimierz Borowski i Jarosław Kozłowski.
Warszawa
W czwartek (16.02) rusza kolejna wystawa w Project Roomie Zamku Ujazdowskiego. Tym razem zagości w nim Mateusz Kula z kuratorowaną przez Martę Lisok wystawą Wykopaliska. Jej osnową ma być katalogowanie form związanych z estetyką polskich peryferii i amatorskiej reklamy lat 90.
Z nową wystawą powraca w tym tygodniu galeria Foksal. W piątek (17.02) odbędzie się wernisaż solowego pokazu Arkadiusza Sylwestrowicza Pusto, Pusto, Pusto. Sylwestrowicz pokaże na Foksal swoje obrazy łączące malarstwo z dźwiękiem i wykorzystujące niecodzienne zestawy materiałów.
Wrocław
Wartą uwagi propozycją we Wrocławiu jest w tym tygodniu kuratorowana przez Andrzeja Dudka-Dürera wystawa w MWW Globalizacja i indywidualność. 70 lat ZPAF 1947-2017, otwierana w piątek (17.02). Zorganizowana wokół tematu napięcia między tym co unikatowe, a tym co powszechne, ekspozycja ta zaprezentuje prace ponad pięćdziesięciorga artystów zrzeszonych w dolnośląskim oddziale ZPAF-u, w tym Natalii LL i samego kuratora.
W niedzielę (19.02) z kolei otworzy się nowa wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Organizowana we współpracy z MOCA London Nature Morte zaprezentuje współczesne reinterpretacje motywu martwej natury. Jak można było oczekiwać od Pawilonu Czterech Kopuł, wystawa przygotowana jest z rozmachem i zgromadzi prace takich artystów jak Marc Quinn, Gabriel Orozco i Alina Szapocznikow.