13-19 lipca
Katowice
Wystawa Urszuli Broll, współtwórczyni pracowni przy Piastowskiej 1 w Katowicach, w której ogniskowała się działalność grupy Oneiron, otworzyła się niedawno w Królikarni. Na stołecznej monografii nie kończą się jednak projekty wokół dorobku katowickiej grupy – w tym roku mija 60 lat od utworzenia przez Broll i Andrzeja Urbanowicza pracowni przy Piastowskiej, gdzie do listopada potrwa organizowany przez Fundację Oneiron cykl wydarzeń Konstelacje, przybliżający i na nowo interpretujący jej historię. Rozpocznie się on w tę sobotę (18.07) od prezentacji twórczości Broll, Urbanowicza oraz Małgorzaty Borowskiej, która od dekady opiekuje się przestrzenią przy Piastowskiej. W dniu wernisażu odbędzie się też performans grupy Kastracja.
Kraków
Kolejny rozdział rozbudowy krakowskiego Muzeum Fotografii rozpocznie się już dziś (13.07) popołudniu – w zabytkowym budynku MuFo Strzelnica ogłoszone zostaną wyniki konkursu na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy głównej muzeum, w którym brało udział łącznie 16 studiów projektowych. Poza zwycięskim rozwiązaniem poznamy też projekty wszystkich pozostałych uczestników, zaprezentowanie w formie pokonkursowej wystawy plenerowej.
Lublin
Jednym z filarów programu lubelskiego Labiryntu jest prezentacja sztuki artystek i artystów z krajów Europy wschodniej, w tym prac uczestników programu stypendialnego Gaude Polonia. W tym roku odbędzie się już piąta wystawa pokazująca efekty programu. Na otwieranej w sobotę (18.07), kuratorowanej przez Annę Karpenko i Waldemara Tatarczuka wystawie Tam gdzie teraz znajdą się prace w większości prezentowane premierowo, powstałe lub nadal jeszcze powstające w trakcie tegorocznych rezydencji. Ekspozycja ma na celu pokazanie szerokiego spektrum projektów rezydentek i rezydentów programu, kuratorzy pozostawili zatem artystom pełną dowolność, nie narzucając tematycznych ani formalnych ograniczeń.
Poznań
Monograficzna wystawa Jerzego Rosołowicza otworzy się w piątek (17.07) w poznańskiej Galerii Piekary. Kuratorowana przez prowadzącego galerię Cezarego Pieczyńskiego wespół z Jarosławem Kozłowskim wystawa Działanie neutralne prezentować będzie m.in. charakterystyczne dla Rosołowicza kompozycje z wykorzystaniem szkieł optycznych oraz ich fotograficznych rejestracji, czyli Neutronikony i Fotoneutronikony.
Warszawa
Od jutro (14.07) w Salonie Akademii będzie można oglądać wystawę przygotowaną przez młody zespół kuratorski pod przewodnictwem Łukasza Rondudy. Jak pokroić cytrynę? nawiązywać będzie po części do sztuki kontekstualistów z lat 70., programowo łączących sztukę i codzienność, odnajdując nowe wcielenie ich strategii w twórczości dzisiejszych młodych artystek i artystów. Zamiast skupiać się na naturze samej sztuki i działania artystycznego kładą oni jednak nacisk na pytania o podmiotowość i przedmiotowość w świecie skoncentrowanym na konsumpcji i nadprodukcji.
Wrocław
W wielu miastach czuć już nadciągający sezon ogórkowy, we Wrocławiu jednak z tygodnia na tydzień wydarzenia dla odmiany nabierają tempa. Wszystko za sprawą Sympozjum Wrocław 70/20; w najbliższych dniach zobaczymy dwie nowe wystawy zrealizowane w jego ramach. Pierwsza z nich to jeden z highlightów całego sympozjum – kuratorowana przez Marikę Kuźmicz w Muzeum Współczesnym Wrocław monografia Barbara Kozłowska. Wszystko to możesz zobaczyć gdziekolwiek. Otwierana w piątek (17.07) ekspozycja to efekt badań nad archiwum artystki współtworzącej wrocławską scenę awangardową lat 60. i 70., jednak pozostającej do dziś bardzo słabo rozpoznaną. Na wystawie w MWW znajdą się zarówno konceptualne prace artystki, jak i pozornie niezwiązane z nimi zapiski, fragmenty zdań, szkice, wykresy. W przypadku Kozłowskiej tworzą one jednak złożoną konstelację, w której dzieło nigdy nie stawało się ostatecznie domknięte, nie prezentowało zwieńczenia procesu, a ujawniało jego aktualny stan.
Tego samego dnia (17.07) otworzy się zorganizowana również w ramach Sympozjum Wrocław 70/20 wystawa Magdaleny Sadłowskiej pod egidą Krupa Gallery. Kuratorowana przez znaną m.in. z kuratorskiego duetu Dzidy Michalinę Sablik wystawa Nowe kroje za punkt wyjścia obiera nie ślady prac projektowanych na sympozjum sprzed pół wieku, a ujęcia widzów zwiedzających wystawę, których udokumentował Tadeusz Rolke. W swoich obrazach i instalacjach Sadłowska przygląda się zarówno modnym wówczas ubraniom, nawiązując przy okazji m.in. do wykrojów zamieszczanych w ówczesnych pismach takich jak „Przyjaciółka” czy „Świat Mody”, jak i przybieranym przez widzów pozom, niezmiennej choreografii odtwarzanej przez nasze ciała w określonych sytuacjach.
Internet
Po lockdownowych próbach przeniesienia do sieci wszystkiego, co tylko się da, zdecydowana większość instytucji szybko i z wyraźną ulgą powróciła do prezentacji materialnych, pozostawiając wirtualne wystawy tym, którzy organizują je z własnej woli. Do tego grona należą twórcy wirtualnej 01 Gallery, w której od czwartku (16.07) oglądać będzie można nową wystawę. Pochwała Przemijalności opowiadać będzie o współczesnej hiperkonsumpcji i strachu przed jej nagłym tąpnięciem. Na wystawie znajdą się prace m.in. Nagrobków, Daniela Kotowskiego czy Sary Piotrowskiej i Macieja Szczęśniaka. Wystawom w 01 Gallery towarzyszy również za każdym razem rozbudowany zin, w którym tym razem znajdziemy realizacje m.in. Pawła Żukowskiego, Jagody Dobeckiej oraz Ølega&Kaśki.