13-19 kwietnia
Po prywatnej inicjatywie Self-House Residency, pomysł organizowania rezydencji artystycznych na instagramie wdraża także Muzeum Sztuki w Łodzi, traktując je jako sieciową inkarnację swojego cyklu Prototypy. Dziś (13.04) startuje program Zapisz jako wersję roboczą, którego pierwszą uczestniczką jest Justyna Wierzchowiecka.
Muzeum Narodowe w Warszawie swoje dotychczasowe propozycje sieciowe uzupełniło z kolei w ubiegły weekend o nowy cykl edukacyjny Dekameron 2020, zatytułowany tak w nawiązaniu do powstałego w czasie epidemii dżumy we Florencji dzieła Boccaccia. Składać się będzie na niego seria esejów wychodzących od konkretnego dzieła lub grupy obiektów z muzealnych zbiorów i snujących szerszą kulturowo-społeczną refleksję o aktualnej sytuacji.
Muzeum Śląskie uruchomiło z kolei aktywizujący odbiorców cykl warsztatów online kierowany do szerokiej publiczności, stworzony z myślą zarówno o regularnych widzach, jak i nauczycielach organizujących przez sieć szkolne lekcje. Wirtualne spotkania zachęcają do manualnych aktywności inspirowanych wystawami muzeum: pierwsze polega na tworzeniu modeli zabytkowych filiżanek, drugie – „sieci wspomnień” inspirowanych wystawą Chiharu Shioty. Warsztaty online oferuje też radomskie MCSW Elektrownia. Podobnie jak inne instytucje, galeria udostępnia też m.in. relacje z wystaw czy wywiady z artystami i kuratorami.
Nieco inne aktywności proponuje z kolei szczecińskie TRAFO, w którym cykl spotkań z ludźmi kultury ewoluował w projekt Fajni ludzie grają w fajne gierki. Jego formuła opiera się na wspólnym graniu w gry na Kurniku i rozmowach przez Discorda. Gospodarzami pierwszego spotkania byli Maciej Cholewa i Momo Młynarska, w najbliższy piątek (17.04) czekają nas z kolei rozgrywki szachowe okraszone narracją czołowego komentatora w polskim świecie sztuki, czyli naszego autora Janka Owczarka.
Do TRAFO powinni także zgłosić się artyści szczecińscy zainteresowani mikrograntami na projekty sieciowe, które pomogą przetrwać czas zastoju i nieco zrekompensować finansowe straty – galeria koordynuje finansowany z miejskich środków program, szczegóły znajdziecie na jej stronie. Fotografom z całego kraju przypominamy natomiast o trwającym naborze do otwartej sekcji konkursowej TIFF Open w ramach tegorocznego TIFF Festival – zgłoszenia nadsyłać można jeszcze do 20 kwietnia.
W czasie kwarantanny nie próżnują też galerie komercyjne. Polecamy śledzić zwłaszcza rozplanowaną na dwa tygodnie instagramową wystawę Galerii Dawid Radziszewski pod tytułem Exhibition for Your Apartment. W jej ramach galerzysta pokazuje prace zaprzyjaźnionych artystów w swoim mieszkaniu korzystając z tego, co znajduje się pod ręką. Jeśli więc macie już dość bezosobowych form prezentacji sztuki online, polecamy oglądanie wideo Reby Maybury w towarzystwie Radziszewskiego jedzącego obiad czy wspólne wypatrywanie przez lornetkę obrazu Hanny Krzysztofiak. Opcję monograficzną wybrał za to Raster. Na swoich mediach społecznościowych galeria regularnie prezentuje wybrane prace z rysunkowego Dziennika z podróży Olafa Brzeskiego.
Galerie w innych miastach także nie śpią. W piątek (17.04) krakowska Galeria Śladowski pokazywać będzie w przestrzeni wirtualnej wystawę Golden Years, na której znajdą się nowe prace malarza Dawida Czycza. Łódzka galeria WY tego samego dnia za pośrednictwem platformy ArtSteps zaprezentuje wystawę Orzeł w koronie. Wrocławska Entropia z kolei w ramach cyklu #entropiawdomu zaprezentuje jutro (14.04) sieciowy performans czeskiego artysty Matěja Franka zatytułowany visual DISTANCING.
Trwa także pierwsza sieciowa edycja Groszowych Spraw, organizowana za pośrednictwem cyfrowego odpowiednika wszystkich polskich bazarów, czyli OLX-a. W ramach Wiosennych porządków Przemysława Piniaka możecie nabyć szpargały z pokoju artysty i wspomóc go tym samym w próbie zgromadzenia wystarczającej ilości pieniędzy, by po epidemii mógł wyprowadzić się od rodziców.