10 – 16 kwietnia
Katowice
W przedświątecznym tygodniu nie uświadczymy na Śląsku wysypu nowych otwarć, warto jednak zajrzeć do katowickiego Ronda Sztuki, gdzie od kilku dni trwa pokonkursowa wystawa Design 32, prezentująca najlepsze dyplomy projektowe z polskich Akademii Sztuk Pięknych. Jest to szósta odsłona tego konkursu, organizowanego z inicjatywy katowickiej ASP i bliźniaczego względem dorocznego gdańskiego przeglądu najlepszych dyplomów z innych wydziałów rodzimych uczelni artystycznych. W konkursie uczestniczą absolwenci uczelni warszawskiej, łódzkiej, wrocławskiej, gdańskiej, krakowskiej, szczecińskiej, poznańskiej i katowickiej.
Olsztyn
Pochodzący z Olsztyna fotograf dokumentalny Paweł Figurski zaprezentuje w tamtejszym BWA serię fotografii z Izraela. Otwierana w czwartek (13.04) wystawa ISRAEL#TAGS to kolejna prezentacja tytułowego cyklu, powstającego podczas kilku kolejnych podróży do Izraela. Zdjęcia wykonywane przez Figurskiego odnoszą się tak do zastanych sytuacji, jak i przede wszystkim do etykietek i wyobrażeń, których bagaż fotograf przywiózł na miejsce ze sobą.
Warszawa
Objazdowo-plenerowa wystawa przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku od dziś (10.04) prezentowana będzie w malowniczej scenerii ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. 5 ton rzeźby z Orońska to nieco zmodyfikowana wersja ekspozycji, którą w ubiegłym roku orońskie muzeum prezentowało w Budapeszcie, a następnie w swoim własnym Parku Rzeźby. W zbiorze plenerowych rzeźb dziesięciorga artystów znalazło się miejsce na przekrój formalny i generacyjny. Zobaczymy więc między innymi prace Krzysztofa M. Bednarskiego, Roberta Rumasa i Magdaleny Abakanowicz, a także młodszych rzeźbiarzy, jak Anna Siekierska, w zeszłym roku przebywająca w CRP w Orońsku na rezydencji.
Tak szeroko zakrojona wystawa jak Późna polskość nie może się obyć bez szeregu wydarzeń towarzyszących. We wtorek (11.04) odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dyskusja zatytułowana Neotradycjonalizacja i polska ponowoczesność, z udziałem Marii Kobielskiej, Pawła Rojka i Tomasza Majewskiego, moderowana przez Jana Sowę. Paneliści rozmawiać będą o kulturze polskiej okresu potransformacyjnego, rozpiętej między ponowoczesną polifonią i tęsknym spoglądaniem w przeszłość ku zerwanej wraz z wybuchem wojny tradycji. Jako że poszczególnym dyskutantom bliskie są opcje zlokalizowane na skrajnych biegunach tej ponowoczesno-tradycjonalistycznej osi, jest szansa, że debata wzbudzi emocje równie gorące co sama wystawa.
CSW Zamek Ujazdowski to nie tylko Późna polskość, ale i program The Book Lovers, autorstwa szefującej Działowi Sztuk Performatywnych Joanny Zielińskiej oraz Davida Maroto. W ramach tego poświęconego powieściom pisanym przez artystów wizualnych projektu odbędzie się w czwartek (13.04) performans Czytając nienapisane Alexa Cecchettiego. Artysta jest właśnie w trakcie pisania książki zatytułowanej Tamam Shud i czwartkowy performans będzie okazją, by na gorąco uchwycić proces jej powstawania. Cecchetti w tym czasie, w obecności widzów i posiłkując się kartami tarota, napisze kolejny rozdział swojej powieści. Oprócz tego, autorzy projektu The Book Lovers wraz z kuratorem Francisem McKee, będącym świeżo po swoim powieściowym debiucie, rozmawiać będą o miejscu powieści artystycznej w odniesieniu do innych praktyk, a także zaprezentują kolejną odsłonę gromadzonej przez siebie kolekcji książek artystów.
W czwartek zainauguruje swoją działalność także nowa galeria o nazwie I Do Art, skoncentrowana na fotografii i grafice, ulokowana w budynku byłej fabryki koronek na ulicy Burakowskiej. Galeria wystartuje z wystawą znanego ilustratora Arobala, zatytułowaną Mokradło. Zgodnie z tytułem, dominować będą na niej szczególnie lubiane przez Arobala motywy roślinne, przetykane portretowymi.
***
Ostrawa
W galerii Plato w Ostrawie trwa właśnie wystawa Přípravný portrét Mladé dívky (Preparatory Portrait of a Young-Girl), przy okazji której w środę (12.04) odbędzie się seria performansów. Sama wystawa, zlokalizowana w przestrzeni byłego sklepu z tekstyliami, odwołuje się do kulturowego i marketingowego archetypu tytułowej „młodej dziewczyny”. Ramą dla środowych performansów będzie z kolei opustoszała przestrzeń nieczynnego hipermarketu, a wśród artystów znajdują się Natalia LL, Aleksandra Ska, Aditya Mandayam z Brudu oraz mieszkający w Berlinie młody czeski artysta Lukáš Hofmann znany też jako Saliva.