3-9 września
Bielsko-Biała
Galeria Bielska BWA nowy sezon rozpoczyna przy wsparciu sąsiadów zza południowej granicy. W najbliższy czwartek (6.09) otworzą się w niej dwie wystawy. Przekrojowa ekspozycja W zasięgu to przegląd dzięwiętnasto- i dwudziestowiecznej sztuki czeskiej z kolekcji Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie. Krótki maraton przez narodziny i rozwój czeskiej nowoczesności uzupełniać będzie pokaz dwóch klasyków współczesnego malarstwa – z Polski i Czech, rzecz jasna. Na Intuicji malarza zderzone z sobą zostaną obrazy Daniela Balabána i Jarosława Modzelewskiego.
Gdańsk
Gdańska Galeria Miejska otwiera wrzesień pierwszą w Polsce retrospektywą Angeliki Fojtuch, której wernisaż planowany jest na piątek (7.09). Warstwy dzieła nieobecności koncentrować się będą na wielowymiarowości medium performansu, którym posługuje się artystka, a także rozpiętej między społecznym zaangażowaniem a intymnością wymowie jej prac. Oprócz działań dokamerowych czy dokumentacji performansów znanych rodzimej publiczności znajdą się na niej także filmy dokumentujące akcje artystki realizowane w Chile czy na Dominikanie oraz prace związane z założoną przez Fojtuch GATE art zone w Düsseldorfie.
Lublin
Lubelski festiwal sztuki w przestrzeni publicznej Otwarte Miasto odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty. Za hasło przewodnie startującej w piątek (7.09) jubileuszowej edycji obrano wzajemność. Logika wzajemności określa zarówno relacje pozytywne, zbudowane na wspólnocie i empatii, jak i te podszyte resentymentem i nienawiścią – obu tym biegunom w kontekście funkcjonowania przestrzeni miejskiej przyglądać się będą bioracy udział w festiwalu artyści, na różne sposoby związani z Lublinem. Wśród nich znajdą się twórcy nierozerwalnie kojarzeni z tym miastem, jak Robert Kuśmirowski, ale i reprezentacja międzynarodowa, m.in. Sofie Muller i Pavel Doskočil.
Kalisz
Zwyciężczyni ostatniej edycji organizowanego przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu konkursu Próba, Izabela Łęska, otworzy w piątek (7.09) swoją solową wystawę w tejże galerii. Kuratorowany przez Michała Suchorę z BWA Warszawa Zakręt zawiłych linii już zrealizowanego planu przypominać będzie rodzaj subtelnej scenografii działającej na zmysły widzów, w której zaszyte zostaną także narracyjne niuanse, składające się na pokawałkowaną na pozornie przypadkowe wątki opowieść.
Kraków
Piotr Uklański coraz głębiej zanurza się w wizualnej refleksji nad polskością. W okolicach ostatnich wyborów parlamentarnych prezentował w Fundacji Galerii Foksal serię fotografii odnoszących się do narodowych mitów i rodzimego pejzażu, wyniki wyborów i przygotowania do celebracji rocznicy niepodległości spowodowały tylko rozszerzenie zbioru. W piątek (7.09) w Muzeum Narodowym w Krakowie otworzy się kuratorowana przez Adama Mazura Polska, na której znajdzie się ponad pięćdziesiąt zdjeć z tytułowego cyklu.
Iwona Demko od dłuższego czasu konsekwentnie raczy swoich instagramowych followersów projektem będącym jej odpowiedzią na selfie feminizm, tymczasem w sobotę (8.09) w Domu Norymberskim w Krakowie zobaczyć będzie można pokaźny zestaw fotograficznych portretów samozwańczej artystyki-waginistki widzianej obiektywem innej twórczyni, znanej jako Keymo. TA | Keymo | Demko | Womanspreading to wystawa organizowana przez Fundację TA, reprezentującą obie artystki. Afirmujący kobiecą seksualność dwugłos twórczyń jest też odpowiedzią na instagramową akcję #womanspreading, opartą o zdjęcia kobiet siedzących w rozkroku.
Poznań
Inne spojrzenie na współczesny feminizm zaproponuje w tym tygodniu poznański Arsenał, gdzie w aurze kolejnego rozkręcanego przez Radio Poznań wymuszonego skandalu otworzy się w piątek (7.09) wystawa dwóch kolektywów – poznańskiego Dziewczyństwa i COVEN Berlin. W ramach Bedtime dziewczyny z obu kolektywów, zgodnie z tytułem, przekształcą galerię w specyficzna sypialnię – „dziewczyńskie centrum dowodzenia”. Dlatego też do Arsenału warto wpaść zwłaszcza wtedy, gdy nie będzie to sypialnia pusta jak pokój na ekspozycji w Ikea, a przestrzeń nocnych seansów, upstrzonych różnorakimi atrakcjami. Pierwszy z nich zorganizują artystki z Dziewczyństwa w kolejną noc po wernisażu, następne planowane są pod koniec miesiąca.
Z kolei Jagna Domżalska w kuratorowanej przez siebie wystawie Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole, otwieranej tego samego dnia (7.09) w Centrum Kultury Zamek, wychodzić będzie od intymnego kontekstu ku szeroko zakrojonej refleksji na temat wolności. Do zastanowienia się nad kwestiami wolności i pokoju prowokować mają prace m.in. Jany Shostak, Zbigniewa Libery i Daniela Rycharskiego.
W piątkowy wieczór nowy sezon w Poznaniu ruszy pełną parą – jeszcze jedna wystawa otworzy się tego dnia w Galerii EGO. Stany skupienia Anny Kołackiej to kuratorowany przez Martę Smolińską przegląd malarstwa artystki, której metoda opiera się na przenoszeniu na płótna obrazów konstruowanych i fotografowanych przez nią makiet. W tych wychodzących od konkretnych przedmiotów-szkiców, ale w gruncie rzeczy abstrakcyjnych kompozycjach Kołacka żongluje skalą i gra formą, która nasuwa skojarzenia z przedstawieniami mikro- i makroświata jednocześnie.
Warszawa
W Warszawie nowy sezon oznacza również otwarcia nowych galerii. Już jutro (4.09) odbędzie się wernisaż w galerii o malowniczej nazwie Śmierć Frajerom. Sama wystawa zapowiada się dość enigmatycznie, jej tytuł to ciąg wybranych przez zaproszonych artystów emoji, a organizatorzy deklarują jedynie, że mają „wyjebane w manifesty”. Warto jednak wybrać się w głąb Pragi nie tylko ze względu na aurę nowości, ale całkiem imponującą listę artystów biorących udział w wystawie, wśród których znaleźli się m.in. Gregor Różański, Zuzanna Bartoszek i Stach Szumski.
W Studio sezon otworzy projekt łączący program galerii i teatru, inauguracja nowej pracy francuskiego klasyka sztuki współczesnej Daniela Burena. W niedzielę (9.09) na Dużej Scenie Teatru Studio zaprezentowana zostanie stworzona specjalnie dla warszawskiej instytucji praca In Situ. Nie bez powodu zostanie ona pokazana na deskach teatru – realizacja Burena to część cyklu Scenografia jako dzieło sztuki. Będzie ona punktem wyjścia dla wystawianych w tym sezonie spektakli trojga młodych reżyserów.
Wrocław
We Wrocławiu rusza fotograficzny TIFF Festival, którego hasłem przewodnim jest w tym roku Współpraca. W ramach festiwalu w czwartek (6.09) otworzy się kuratorowana przez Joannę Rzepkę-Dziedzic z katowickiej galerii Szarej wystawa Praktyka okupacji dzieła w Muzeum Współczesnym Wrocław. Koncept ekspozycji ściśle wiąże się z samą instytucją – będzie to opowieść rozgrywająca się w wyimaginowanej przyszłości, w której zwiedzającym udostępniona zostaje zamknięta przez lata muzealna sala, w której grupa badaczy prowadziła śledztwo w celu ustalenie prawdziwego autorstwa prac znajdujących się w kolekcji MWW. W ramach tej refleksji na temat autorstwa i statusu dzieła sztuki zobaczymy realizacje m.in. Rineke Dijkstry, Allana Sekuli i Karola Radziszewskiego. Z kolei w Galerii SIC! BWA Wrocław tego samego dnia otworzy się wystawa Jak odmawiać, przekornie podchodząca do hasła festiwalu i koncentrująca się na odmowie współpracy.
Tarnów
Po swojskim Żużlu w sztuce (który swoją drogą właśnie dotarł do ostatniego przystanku w swoim krajowym tournee, czyli Zielonej Góry), w BWA Tarnów przyszła pora na zmianę klimatu – w czwartek (6.09) w tarnowskiej galerii otworzy się wystawa Jacka Machowskiego i Pawła Bińczyckiego Mono no aware. Tytułowe określenie wywodzi się z buddyzmu zen i właściwie nie ma swojego odpowiednika w kulturze zachodu. „Mono” oznacza rzecz, „aware” zaś – rodzaj zachwytu, melancholii wynikającej ze świadomości przemijania. Grafiki obu artystów odnosić się będą do tytułowego pojęcia jako kategorii estetycznej i filozoficznej, dodatkowo dopełniać je będzie jedna z najsłynniejszych serii japońskich drzeworytów z nurtu Ukiyo-e – 36 widoków na górę Fuji Hokusaia.